Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą – Jak wygląda? Na czym polega ? Czego się możesz spodziewać?

 

To zrozumiałe, ze decyzja o podjęciu psychoterapii nie jest prostą decyzją, że rodzą się różne wątpliwości, pytania, obawy przed spotkaniem z psychoterapeutą, przed opowiadaniem o sobie komuś, kogo nie znasz.

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą, jest wstępem do psychoterapii, ma służyć wzajemnemu poznaniu się psychoterapeuty i pacjenta, a także dostarczyć wiedzy na temat tego jak będzie wyglądała psychoterapia.

Podczas pierwszego spotkania , psychoterapeuta poprosi cię o opowiedzenie sobie, oraz o problemach , które skłoniły cię do skorzystania z pomocy właśnie w tym momencie życia. Psychoterapeuta będzie zadawał różne pytania, chcąc lepiej poznać naturę twoich problemów . Taka rozmowa zakłada szczerość i otwartości, jednak psychoterapeuta uszanuje, jeśli będą kwestie , o których trudno ci opowiadać .To oczywiste, że aby zbudować relację pełną zaufania potrzeba czasu, a pierwsze spotkanie jest początkiem budowania tej relacji.

Pierwsze spotkanie to nie tylko okazja do tego żeby psychoterapeuta poznał ciebie, ale także okazja do tego, żebyś mógł się dowiedzieć w jakim nurcie psychoterapeuta pracuje i jak będzie wyglądała psychoterapia. To także dobry czas, żeby uzyskać informacje o kompetencjach psychoterapeuty, o tym jakie przeszedł szkolenia, o jego doświadczeniu zawodowym, także o tym, czy pracuje pod superwizją – superwizja to stałe konsultacje z bardziej doświadczonym psychoterapeutą – superwizorem, które mają na celu zwiększanie kompetencji psychoterapeuty.

Być może wahasz się czy podjąć decyzję o psychoterapii , takie pierwsze spotkanie może ci pomóc w wyjaśnieniu wątpliwości i podjęciu bardziej świadomej decyzji o tym czy chcesz skorzystać z tej formy pomocy psychologicznej.

Psychoterapeuta jest zobowiązany do tajemnicy, dlatego pierwsze spotkanie, podobnie jak cała psychoterapia, będzie się odbywało w poufnej atmosferze szacunku dla twojej prywatności .

Zapraszam

 

Powrót do menu -> Artykuły